ATIK PİL TOPLAMA

gorsel 2

PİLLERİN İÇERİSİNDE KULLANILMASI ZORUNLU OLAN DOĞAYA ZARARLI OLABİLECEK KIMYASALLAR VARDIR

 

Ömrü bitmiş atık piller içerisinde ağır metal olan eser miktarda cıva barındırabilir. Bazı pil tiplerinin üretiminde içerisinde cıva bulundurmayan daha doğa dostu ürünler üretilmektedir. Kadmiyum maddesi ise piyasadaki pillerde yaklaşık %2-3 civarında yer edinmektedir. Günümüzde pil üreticileri, kullandıkları yeni teknolojilerle hem daha çok fayda yaratmakta, hem de ağır metalleri kullanmayarak çevre için daha dost üretim gerçekleştirmektedir. Ancak yine de pillerin içerisinde kullanılması zorunlu olan doğaya zararlı olabilecek kimyasallar vardır. Bunlardan karbon, çinko, demir, mangan, nikel, lityum, kobalt, kadmiyum, bakır, alüminyum vb kimyasal maddelerin çevremizi ve doğamızı kirletmemesi için çevreye veya çöpe atmamalıyız, toprağa gömmemeliyiz; akarsulara, göllere, denizlere atmamalıyız ve yakmamalıyız.

ESAM 2020 YILINDA 1000 SATIŞ NOKTASINDA EŞ ZAMANLI ATIK PİL TOPLAMA KAMPANYASI BAŞLATMIŞTIR.

 

Esam Türkiye’nin en büyük mobil aksesuar pil tedarikçilerinden birisidir. Kurulduğu yıldan beri ürünlerinin çevreye etkisini gözeten Esam 2020 yılında 1000 satış noktasında eş zamanlı atık pil toplama kampanyası başlatmıştır. Bu kampanya ile gelecek nesillere temiz akarsular, göller, topraklar yani kısacası temiz bir doğa bırakmayı hedeflemekteyiz.

gorsel 1
gorsel 3

ATIK PİLLERIN GERİ KAZANIMI YOLUYLA DOĞAL KAYNAKLARIN VERİMLİ KULLANIMINI ARTIRMAK İÇİN…

 

Bahsettiğimiz bu atık pillerin çöpe atıldığı zaman içerisindeki çeşitli kimyasal maddeler sulama sularına ve toprağa karışarak çevre kirliliği oluşturabilir. Bu nedenle atık pillerin geri kazanımı yoluyla doğal kaynakların verimli kullanımını artırmak için evlerimizde, iş yerlerimizde biriktirdiğimiz atık pilleri poşette, karton kutu ya da kavanozlarda biriktirerek Türkiye genelindeki 1000’in üzerindeki Simex batarya satış noktasına, süpermarketlere, okullara, muhtarlıklara, belediyelerin belirlediği toplama merkezlerindeki atık pil kutularına atmalı veya pilimizi satın aldığımız satış noktasına geri götürmeliyiz.